Жтва

Жетварят заженва, за да върви работата напред. Класовете от първата отрязана ръкойка вдига високо нагоре и благославя: “Таз година по-малко, догодина повече“. А останалите отговарят „Дай Боже!“. Една част от класовете хвърля напред, а друга овива около кръста си, за да не го боли по време на жетвата. Така започват и останалите жетвари. Пеят се жетварски песни, а стопанинът хвърля дребни пари за почерпка, с пожелание за здраве и всеобщо благоденствие.

Направете се и тази година на тарикати и другата ще се осерете тотално. Остави коментар: Име:

— Бате, не мож позна Пенкиния глас! И прижуреното й пълно личице, младо и свежо, светне от усмивка.

и трепетна любов към обичаната девойка. Чистотата на чувството е подчертана от факта, че любовта му не е скрита – и роднини, и съселяни знаят за нея. Това я прави още по-свята.

Предсеитбената им подготовка е от изключителна важност за покълването, крайния резултат и добрия добив след това.

Подемат се из краището нейде дружни момински гласове, залюлее се песен млада, волна, широка като полето, света като любовта.

Павел Стоименов: Тази година е още по-трудна за зеленчукопроизводителите

Йордан Радичков – „Ноев ковчег“ (Анализ) Последно добавени ???? материали

Your browser isn’t supported anymore. Update it to have the ideal YouTube knowledge and our most current capabilities. Find out more

          • в началото слънцето и жегата „не пъдят от полето работливите селяци“

То има външни оребрявания, за да се обезпечи доброто му сцепление към земята и да не приплъзва по време на работа. Чрез зъбни колела и галови вериги се подава движение към режещия агрегат – т.нар. сърп и от въртенето на греблата се изпълнява изхвърлянето на ожънатите стебла чрез предварително програмирано управление от механичен механизъм.

Основната тема в разказа „По жътва“ на Елин Пелин е човекът и неговото отношение към труда, който може да окрилява, но и да погубва най-ценното – живота.

          Разнообразието от мотиви се събира в един „център“ – преживяванията на човека в трудов делник и в тъжен празник.

В Югозападна България са принудени да берат всички сортове едновременно

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Жтва”

Leave a Reply

Gravatar